.[ ČeskéHry.cz ].
FAQ
SOCIAL FAQ
Pravidla fóra aneb návody jak se chovat v této komunitě
Musím číst tento text (SOCIAL a TECH FAQ) ?
Jaká jsou tu pravidla chování ?
Jaký je průměrný věk lidí na fóru ?
Různé sekce fóra. K čemu tu jsou, co kam psát, co kam NEpsat.
Jsem tu nový a chtěl bych se představit ostatním. Jak na to ?
Jak formulovat prosbu o spolupráci. Jak hledat nové členy týmu.
Mohu na forum posílat erotické obrázky a jiné 'sprosťárny' ?
Nudím se a mam super www adresu kterou vam chci ukazat nebo bych si pokecal o posledním dilu Simpsonů ... mužu to na forum psát ?

Slovníček pojmů (odborné výrazy, zkratky, slang)
"newbee" \ "newbik"
"flame" \ "flamewar"
"offtopic"
"spam" \ "spamovat"
"oneliner"
"screenshot"
"mockup"
"bug" \ "bugreport"
"PM"
"URL"
"C" \ "C++"
Nenašel jsem výraz který hledám.

TECH FAQ
Registrace a přihlášení
Proč se nemohu přihlásit ?
Je vůbec potřeba se registrovat ?
Proč jsem automaticky odhlášen ?
Jak zabráním, aby se moje uživatelské jméno objevilo v seznamu právě přihlášených ?
Zapomněl jsem heslo!
Zaregistroval jsem se, ale nemohu se přihlásit!
V minulosti jsem se zaregistroval, ovšem nyní se nemohu přihlásit ?!

Uživatelská nastavení
Jak změním svoje nastavení ?
Časy jsou špatně!
Změnil jsem čas. pásmo, ale je to stále špatně!
Můj jazyk není na seznamu!
Jak zobrazím obrázek pod uživ. jménem ?
Jak změní svoje zařazení ?
Když kliknu na emailový odkaz na uživatele, jsem vyzván k přihlášení

Vkládání příspěvků
Jak vložím téma do fóra ?
Jak změním nebo smažu příspěvek ?
Jak přidám podpis k mému příspěvku ?
Jak vytvořím anketu ?
Jak změním nebo smažu anketu ?
Proč se nemohu dostat k fóru ?
Proč nemohu hlasovat v anketě ?

Formátování a typy příspěvků
Co je BBCode ?
Můžu používat HTML ?
Co to jsou smajlíky ?
Mohu přidávat obrázky ?
Co to jsou oznámení ?
Co to jsou přilepená témata ?
Co to jsou uzamčená témata ?

Uživatelské úrovně a skupiny
Kdo jsou administrátoři ?
Kdo jsou moderátoři ?
Co jsou uživatelské skupiny ?
Jak se mohu zapojit do uživ. skupiny ?
Jak se stanu moderátorem uživatelské skupiny ?

Soukromé zprávy
Nemůžu posílat soukromé zprávy!
Dostávám nechtěné soukromé zprávy!
Dostal jsem spamový a obtížný mail od někoho z fóra!

Záležitosti okolo phpBB 2
Kdo napsal tento program ?
Proč není k dispozici funkce X ?
Koho mám kontaktovat ohledně obtížných emailů nebo právních záležitostí boardu ?

 

SOCIAL FAQ

Pravidla fóra aneb návody jak se chovat v této komunitě
Musím číst tento text (SOCIAL a TECH FAQ) ?
Ano musíš! Pokud si ho každý nově příchozí přečte, najde v něm odpovědi na otázky na které by se dříve nebo pozdeji zbytečně znovu a znovu ptal na fóru (a tím zbytečně otravoval život ostatním uživatelům nebo adminům fora). Zde také najdeš nápovědu ohledně toho kde co najdeš, jakým způsoben se na fóru chovat a jak komunikovat s ostatními. Tím se vyhneš tomu, že nekoho nechtěně urazíš, nebo budeš z nějakého důvodu za hlupáka. Navíc pokud chceš do fora přispívat (psát nejen číst), musíš musíš projít kontrolním testem který je postaven právě na informacich které se zde dozvíš.
Návrat nahoru
Jaká jsou tu pravidla chování ?
První a nejdůležitější pravidlo je "nechovej se jako debil!". Stejně jako v běžném životě neříkej zbytečně zjevné hlouposti, nedělej si z ostatních uživatelů hloupou legraci, nenapadej ostatni a jejich práci, nehádej se a nezačínej hádky (flamewar). Vezmi si toto pravidlo k srdci a nezapomínej na něj. Další, konkretnejší pravidla najdeš pod konkrétními otázkami a výrazy ve slovníčku. Nezapomeň si přečíst hlavně celou sekci "SOCIAL FAQ".
Návrat nahoru
Jaký je průměrný věk lidí na fóru ?
Je těžké přesně odhadnout průměrný věk uživatelů. Pokud je autorovi tohoto textu známo, pohybuje se věk uživatelů fora zhruba od 16 do 30 let. Přístup na forum není omezen žádnou věkovou hranicí.
Návrat nahoru
Různé sekce fóra. K čemu tu jsou, co kam psát, co kam NEpsat.
Forum je rozděleno do 3 velkých částí a ty ještě do 16 podčástí. Kazda část má svůj popis který jasne řiká jakému tématu je daná část vyhrazena. Pokud vytvoříš diskusi v části do které nepatří (takzvaný offtopic), bude tvá diskuse moderátorem přesunuta do správne sekce, nebo do sekce "Popelnice" pokud se nedá jinam zařadit, nebo dokonce úplně smazána (pokud je její obsah v rozporu se zákonem nebo hrubě porušuje zásady tohoto fora). Přidáváte tím ale zbytečně práci moderátorum fora, kteří by se jinak mohli věnovat zvelebování fora nebo odpovídáním na dotazy atd.
Návrat nahoru
Jsem tu nový a chtěl bych se představit ostatním. Jak na to ?
Rozhodně nezakládej nový tread "Ahoj jsem tady". Pokud se opravdu chceš přestavit tak aby si te ostatni všimli (v dobrém smyslu slova) založ nějakou zajímavou diskusi na téma které tě zajímá (a týká se tvorby her), nebo ukaž projekt, na kterém právě pracuješ(te). Pro to jsi přece tady.
Návrat nahoru
Jak formulovat prosbu o spolupráci. Jak hledat nové členy týmu.
Neustále se na foru objevují diskuse vytvářené naprostými nováčky (na foru i ve světě vývoje her) nebo vtipálky, kde dotyčný velice podivným a hlavně nesmyslným způsobem žáda o pomoc s vývojem hry nebo hledá nové členy do svého týmu. Pomineme fakt, že tyto diskuse na forum v podstatě nepatří a žádosti o spolupraci patří do sekce "Inzerce" na serveru CeskeHry (inzerce.ceskehry.cz). Pointou je, ze takové diskuse-žádosti jsou předem a zcela jistě odsouzeny k nezdaru. Přesto se stále objevují ve velice podobném znení! Tento text by měl dát návod a určit pravidla pro tyto typy příspěvků (hlavně pro mladé a nezkušené uživatele fora).

1. Jak to NEdělat (ukázka skutečných, opravdu nepodařených příspěvků):
"Ahoj,
jsem novy v oblasti her. Jeste jsem sice zadnou hru nedodelal, ale uz rok pracuju na konceptu obrovske RPG hry. Uz mam vsechno vymisleny, a potrebuju nekolik programatoru, grafiku a taky zvukare ktery mi to vse udelaji. Bohuzel detailum nerozumim, takze to budou muset udelat sami, ale mam prevratne napady.
Bude to originalni RPG pribeh zalozeny trosku na tolkiena, zakladni lakadlo bude nekonecne mnozstvi questu a priser. Potreboval bych taky poradit co to je presne DirectX a OpenGL, jestli se da delat pod tim i zvuk nebo treba animace a pohyb hracu."


Co je špatně?

Autor diskuse mluví o svém originálním konceptu RPG aniž by předložil jakýkoliv důkaz o jeho existenci a kvalitě. Čtenáři příspěvku tedy většinou předpokládají (a realita býva z 99% opravdu taková) že koncept buď vůbec neexistuje, není zdaleka hotov, nebo má autor sám o jeho kvalitach takové pochybnosti že ho nechce raději ukazovat. Připadná výmluva typu 'nezveřejním to aby mi to někdo neukradl' není na místě. Neexistuje žádný známý případ toho že by byl ukraden a například komerčně využit nějaký námět na hru. Pokud tedy nepřiložís ukázku své práce, nikdo ti neuvěří ze tvůj projekt je taková bomba jak tvrdíš a na nabídky spolupráce při jeho realizaci můžeš zapomenout.

Je tu zmínka o tom ze dotyčný "potřebuje" (shání) "několik" ruzných členů týmu, aniž by napsal kolik lidí a z jakých oborů konkretne potrebuje, jake maji mit zkusenosti, o jaky tym se vubec jedna a jakym zpusobem ma spoluprace probihat.

Nikde není řečeno co sám autor konkrétně bude na projektu dělat a dokonce je tu věta "..potrebuju nekolik programatoru, grafiku a taky zvukare ktery mi to vse udelaji." která naznačuje že autor zřejmě předpokládá že sám na projektu nehne ani prstem. Pokud máš pocit že si 'založíš' tým, nahrnou se ti do něj lidé a vše za tebe udělají, pak jsi na omylu.

2. Kdy má vůbec smysl žádat o pomoc s projektem \ shánět tým:

Pokud jsi opravdu začátečník (ano, po naprogramování piškvorek v pascalu stále jsi, a ještě dlouho budeš, začátečník) přemýšlej spíš o tom přidat se k nějakému již existujícímu a fungujícímu tymu, než o zakládání týmu vlastního za každou cenu.

Pokud zakládáš vlastní tým, musiš do něj nejdříve sám něco přinést. To znamená že bys měl mít dobrý teoretický základ a alespon minimální praktické zkušenosti v jednom z oborů (např. programátor, grafik, designer ...) které jsou pro projekt na kterém chceš pracovat potřeba. Shánet tým se slovy "..já sám nic neumím, protože jsem tady nový.." je nesmysl.

Měl bys mít v ruce přesvědčivé a hmatatelné důkazy které případné zájemce přesvědčí že tvůj projekt je opravdu tak dobrý nápad a tak propracovaný jak tvrdíš. Pokud chceš na projektu pracovat jako designér, mel bys mít ve chvíli kdy sháníš lidi pro jeho realizaci už napsanou větší část scénáře a design systému hry. Pokud jsi programátor měl bys mít alespon fungující základ herního engine atd.

3. Jak na to:

Při psaní 'inzerátu' buď velice skromný. Pokud sháníš lidi na nezávislý projekt (= nemáš smluvu s vydavatelem a nekolik set tisíc na výplaty) uvědom si, že nejsi v pozici, kdy můžete být arogantní a moc si vybírat jaké a jak zkušené lidi do týmu přijmeš apod. Věty typu "..svůj životopis a portfolio prací posílejte na můj email, já potom vyberu několik nejlepších.." tady nejsou absolutne na místě. Ve skutecnosti budeš rád, když se ti vůbec někdo ozve.

Nestavěj vzdušné zámky a nevymýšlej koncepty projektů které nejsi schopen s malou skupinou nadšenců realizovat. Pokud se jedná o tvůj první větší projekt, zapomeň na sny o velkém RPG ve 3d grafice.

O svém projektu zveřejni v úvodním příspěvku VŠECHNY informace. O jaký typ hry se jednát, jestli má být projekt freeware / shareware apod., kolik lidí z jakých oborů na něj podle tebe bude potřeba, co plánuješ s projektem a týmem po dokončení atd. Pokud máš scénář, přilož ho nejlépe celý, nebo alespoň ukázku ke svému příspěvku. Pokud máš herní engine nebo jeho základ, zveřejni demo nebo alespoň screenshoty z něj.

Napis info o své osobe pripadne ostatních lidech kteří už v tvém týmu jsou. Jaké máš zkušenosti s tvorbou her, na jakých jsi už dělal projektech a kolik jsi jich dokončil. Pokud chceš sehnat nekoho do svého týmu, musí případní zájemci věřit tvým schopnostem a tomu ze jste společně schopni projekt dokončit.

Modelový příklad:

"Ahoj,
Je mi 17 a studuju na Gimnaziu v Horni-Dolni. S bratrem jsme posledni rok tvorili scenar a herni system pro jednoduchou, ale podle nas zabavnou strategickou hru. Ted je system hotov a je mozne ho hrat jako stolni hru. Ja bych rad spolupracoval s par lidmi na jeho predelani do pocitacove hry. Jde o tahovou strategii, kde hrac je pruzkumnikem a patra v neprobadanych castech vesmiru po vhodnych planetach pro osidleni a tezbu surovin. V nasem systemu je mozno hrat za lidi, 2 mimozemske rasy a dalsi rasy jsou pouzity jako nepratele. Zpracovani hry by melo byt 2d a jeho vetsi cast bude sestavat z map vesmiru, ruznych grafu a obrazovek kde bude mozne modifikovat tvou lod. Hra by mela bezet pod systemem windows. Myslim si ze tento system je mozne zvladnou ve 3 lidech. Ja sam se chci zucastnit jako scenarista a game\level designer a byl bych rad kdyby se mi ozval jeste programator a grafik kteri by chteli na teto hre spolupracovat. Hra by mela byt freeware k dispozici ke stazeni po internetu. Co se tyce vyvoje her, ja mam zasebou jen nekolik jedoduchych hricek vytvorenych ve skolnich hodinach pascalu. Jsem ale velky fanda a hrac pocitacovych her a snazim se z nich zjistovat jak vypada dobry design a jake jsou klicove prvky uspesne hry. Take ctu na internetu tutorialy o programovani a herni grafice abych byl v obraze. Doufam ze se najdeme se schopnymi lidmi a hra bude super.

Prikladam linky na ukazku naseho systemu a text z intra scenare."

Návrat nahoru
Mohu na forum posílat erotické obrázky a jiné 'sprosťárny' ?
Samozřejmě že ne. Existují ale vyjímky. Pokud například dělate hru s erotickým namětem, je poměrně jasné že bude obsahovat erotické ilustrace nebo texty. Takové věci - například screenshoty ze hry - na forum posílat mužete. Upozorněte na to ale v nadpisu vasí diskuse. Nikdo nemá radost když např. před svými rodiči nebo šéfem otevře nevinně vypadající diskusi plnou fotek nahých žen.
Návrat nahoru
Nudím se a mam super www adresu kterou vam chci ukazat nebo bych si pokecal o posledním dilu Simpsonů ... mužu to na forum psát ?
Ano můžeš zakládat i diskuse které nesouvisí s tématem fora (takzvany offtopic), ale pouze v cásti fora "Popelnice" která je k tomu určena. Pokud vytvoříš offtopic diskusi v části která je věnována nějakému jinému konkrétnímu tématu, bude tvá diskuse moderátorem stejně přesunuta do "Popelnice", nebo dokonce uplně smazána. Pouze tím přidáš práci moderátorům fora, kteří by se jinak mohli věnovat nečemu užitečnějšímu.
Návrat nahoru

Slovníček pojmů (odborné výrazy, zkratky, slang)
"newbee" \ "newbik"
[ňůbí \ ňubik] Označení pro nového uživatele - nováčka buď na foru nebo v nejakém oboru (např. v oblasti vyvoje her).
Návrat nahoru
"flame" \ "flamewar"
[flejm, flejmwor] Úmyslné rozdmýchávání hádek na foru, zakládání diskusí nebo psaní příspěvků které mají cíleně rozčílit jiné uživatele fora. Pokud ti bude naznačeno že tvoje činnost vede k flamewaru a nepřestaneš nebo nezměníš svůl přístup, riskuješ zablokování přístupu na forum atd.
Návrat nahoru
"offtopic"
[oftopik] Pokud někdo založí diskusi na konkrétní téma, je dobrým zvykem toho téma dodržovat a věci které s tématem nesuvisí řešit v jiné diskusi nebo přes PM (personal message). Příspěvek který nesouvisí s temamtem se nazývá OFFTOPIC a nikdo takové přispěvky většinou nevidí ve své diskusi rád. Existují i lidé kteří se psaním offtopic příspěvků baví a ti potom riskuji zablokování přístupu na forum atd.
Návrat nahoru
"spam" \ "spamovat"
[spam \ spem] Nekteří lidé se baví, nebo se snaží na sebe (hloupě a např. z nevědomosti) upozornit tím, že na všechy strany (do různých diskusí, různým uživatelům), nebo opakovaně na jedno místo (jednomu uživateli) posílají stejné nebo velmi podobné otázky, příspěvky atd. Taková činnost se nazývá "spamování" a takový příspěvek \ PM je "spam". Takový uživatel ("spamer") je upozorněn aby spamování nechal a pozdeji riskuje zablokování přístupu na forum atd.
Návrat nahoru
"oneliner"
[uanlajnr] Název pro příspěvek v diskusi který je tak krátký, že vlastně nevyjadřuje žádný užitečný názor. Např. příspěvky jako "Ahoj uz jsem zase tady", "Jo taky si to myslim", "To je blbost", "Hmm tak o tomhle nic nevim" nebo přispěvky kde se autor baví tím, že jenom opravuje ostatním v diskusi pravopisné nebo slohové chyby. Příspěvek je většinou navíc offtopic. Po přečtení je jasné že autor takového příspěvku je zřejmě hlupáka, který nemá vlastně co říct. Jeho příspěvek může být adminem bez upozornění smazán.
Návrat nahoru
"screenshot"
[skrínšot] Název pro "obrázek" ze hry nebo jiného programu který ukazuje jak hra vypadá, ukazuje nějakou chybu v programu atd/
Návrat nahoru
"mockup"
[mokap] Název pro "falešný screenshot". Obrázek z programu (hry) který je ručně poskládaný grafikem, aby například ukazoval budoucí podobu ještě neexistující hry.
Návrat nahoru
"bug" \ "bugreport"
[bag, bagriport, debag] "Bug" je slangový název pro chybu v programu (hře). "Bugreport" je potom upozornění na nějakou chybu a její popis. "Debug" je proces ostraňování chyb, neboli "ladění" programu.
Návrat nahoru
"PM"
Zkratka "Personal \ Private message" tedy "Soukromá zpráva".
Návrat nahoru
"URL"
Skratka pro "Unique Resource Locator" = "Unikátní cesta ke zdroji" (dat). Je to řádek textu (např. http://server.cz/obrazek.jpg) podobný cestě k souboru na počítači (např. C:\adresar\obrazek.jpg), který webový prohlížeč používá jako cestu k www stránce nebo souboru na internetu. URL serveru České Hry je například http://ceskehry.cz
Návrat nahoru
"C" \ "C++"
Název programovacího jazyka (nikoliv název programu ve kterém se program píše nebo kompiluje) který je v současnosti nejpoužívanější pro tvorbu (hlavně kvalitnějších a složitějších) her. "C" je první velmi známá verze tohoto jazyka, "C++" je jeho novější, rozšířená podoba.
Návrat nahoru
Nenašel jsem výraz který hledám.
Zkus slovníček vývojářských výrazů na http://dilna.paula.cz nebo se pokus vyhledat výraz přes vyhledávač http://google.com
Návrat nahoru


TECH FAQ

Registrace a přihlášení
Proč se nemohu přihlásit ?
Už jste se zaregistrovali ? Před přihlášením je nutné se nejdříve registrovat. Byla vám na fóru zakázána činnost (v takovém případě se tato skutečnost zobrazí) ? Pokud ano, kontaktujte administrátora a ptejte se na důvody. Pokud jste se registrovali, nebyli jste z fóra vyloučeni a stále se nemůžete přihlásit, znovu zkontrolujte přihlašovací jméno a heslo. Obvykle toto bývá ten problém a pokud není, kontaktujte administrátora, možná má chybné nastavení fóra.
Návrat nahoru
Je vůbec potřeba se registrovat ?
Nemusíte. Vše je na administrátorovi fóra, zda je potřeba se registrovat ke vkládání příspěvků. Samozřejmě, že registrace vám dá přístup k ostatním službám nedostupným anonymním uživatelům, jako např. postavičky, soukromé zprávy, emailování uživatelů, přihlášení do skupin, atd. Vřele vám tedy registraci doporučujeme. Zabere to jen pár chvil.
Návrat nahoru
Proč jsem automaticky odhlášen ?
Pokud nezaškrtnete tlačítko Automatické přihlášení, když se přihlásíte, budete přihlášeni jen po dobu práce na fóru. Toto má zabránit zneužití vašeho účtu někým jiným. Abyste zůstali přihlášeni, zaškrtněte toto políčko, když se přihlásíte.Toto ovšem nedoporučujeme, když se přihlašujete z veřejného počítače, např. v knihovně, internetové kavárně, univerzitě atd.
Návrat nahoru
Jak zabráním, aby se moje uživatelské jméno objevilo v seznamu právě přihlášených ?
Ve vašem nastavení najdete možnost Ukrýt se při přihlášení, pokud tuto možnost zvolíte budete viditelní jen pro administrátory nebo sami sobě. Budete počítáni jako ukrytý uživatel.
Návrat nahoru
Zapomněl jsem heslo!
Nepanikařte! Vaše heslo můžeme obnovit. V tomto případě zmáčkněte na přihlašovací stránce tlačítko Zapomněl jsem svoje heslo, pokračujte dle instrukcí a téměř ihned budete přihlášeni
Návrat nahoru
Zaregistroval jsem se, ale nemohu se přihlásit!
Nejprve zkontrolujte, že zadáváte správné uživatelské jméno a heslo. Pokud jsou v pořádku, pak se mohla odehrát jedna z následujících dvou věcí. Pokud je umožněna podpora COPPA a klikli jste při registraci na odkaz Je mi méně než 13 let budete muset následovat zaslané instrukce. Pokud toto není ten případ, pak váš účet musí být aktivován. Některé boardy potřebují aktivaci všech nových registrací, buď Vámi nebo administrátorem před tím, než se můžete přihlásit. Když jste registrovali, byli byste k tomuto vyzváni. Pokud vám byl zaslán e-mail, následujte instrukce v něm obsažené, pokud jste tento email neobdrželi, ujistěte se, že vámi zadaná emailová adresa je platná ? Jeden důvod, proč se aktivace používá je zmenšit možnost červených uživatelů obtěžujících board anonymně. Pokud si jste jisti, emailová adresa, kterou jste použili je platná, zkontaktujte administrátora boardu.
Návrat nahoru
V minulosti jsem se zaregistroval, ovšem nyní se nemohu přihlásit ?!
Nejpravděpodobnější důvody; zadali jste chybné uživatelské jméno nebo heslo (zkontrolujte email, který jste obdrželi, když jste se zaregistrovali) nebo administrátor z nějakého důvodu smazal váš účet. Pokud je to ten druhý případ, pak jste možná nevložili žádný příspěvek ? Je to obvyklé, že pravidelně se odstraňují uživatelé, kteří ničím nepřispěli, aby se zmenšila velikost databáze. Zkuste se zaregistrovat znovu a zapojte se do diskuzí.
Návrat nahoru

Uživatelská nastavení
Jak změním svoje nastavení ?
Všechna vaše nastavení (pokud jste registrováni) jsou uloženy v databázi. Ke změně stačí zmáčknout tlačítko odkazu Profil (obvykle se objevuje na horní části stránky, ale toto nemusí být ten případ). Takto si můžete změnit veškerá svá nastavení.
Návrat nahoru
Časy jsou špatně!
Časy jsou téměř vždy v pořádku, ovšem to, co vidíte jsou časy zobrazené v jiném časovém pásmu než v tom, ve kterém se nacházíte. Pokud je to tak, změňte si časové pásmo v profilu. Berte na vědomí, že změnou časového pásma a podobná nastavení mohou měnit jen registrovaní uživatelé. Takže pokud nejste registrováni, toto je dobrý důvod, proč tak učinit!
Návrat nahoru
Změnil jsem čas. pásmo, ale je to stále špatně!
Jste si jisti, že jste zadali čas.pásmo správně a přesto se liší od toho správného, pak tou nejpravděpodobnější odpovědí je, že se jedná o letní čas. Fórum není stavěno na registrování rozdílů mezi standardním a letním časem, takže se může jednat o 1 hodinový rozdíl.
Návrat nahoru
Můj jazyk není na seznamu!
Zřejmě administrátor nenainstaloval tento jazyk, neboť jej nikdo do tohoto jazyka zatím nepřeložil. Kontaktujte administrátora, případně si překlad vytvořte sami. Pro více informací se podívejte na stránky phpBB Group
Návrat nahoru
Jak zobrazím obrázek pod uživ. jménem ?
Možná, že jste zaregistrovali při prohlížení příspěvků dva obrázky pod uživatelským jménem. Ten první je obrázek spojený s vaší úrovní, obvykle ve tvaru hvězdiček nebo kostiček ukazující, kolik příspěvků jste již přidali, nebo vaší pozici ve fóru. Pod ním se může nacházet větší obrázek, známý jako "postavička" (avatar), což je vlastně unikátní obrázek každého uživatele. Záleží na administrátorovimini, zda postavičky povolí či jak s nimi naloží (v jaké podobě se zobrazí). Pokud nemůžete využívat postavičky, pak právě tehdy toto administrátoři zakázali, a vy byste se měli zeptat na důvody (věříme, že se šiknou!)
Návrat nahoru
Jak změní svoje zařazení ?
Obecně vzato, svoje zařazení změnit přímo nemůžete (úrovně se objevují pod vaším uživatelským jménem v tématech a na vašem profilu, což záleží na použitém vzhledu). Většina nástěnek používají hodnocení úrovní k rozlišení počtu vámi přidaných příspěvků a k identifikaci určitých uživatelů, např. označení moderátorů a administrátorů může mít zvláštní vzhled. Prosím, nezatěžujte board zbytečným přispívánímjen, abyste dosáhli vyšší úrovně. Moderátor nebo administrátor pak může počet vašich příspěvků snížit.
Návrat nahoru
Když kliknu na emailový odkaz na uživatele, jsem vyzván k přihlášení
Pouze registrovaní uživatelé mohou posílat email lidem přes nastavený emailový formulář (pokud administrátor tuto možnost povolil). Toto umožňuje se zbavit otravných anonymních vzkazů.
Návrat nahoru

Vkládání příspěvků
Jak vložím téma do fóra ?
Jednouše. Klikněte na příslušné tlačítko na obrazovce fóra nebo tématu. Možná bude nutné se registrovat, než budete moci přispět do diskuze, to, co vám je povoleno můžete vidět na spodní části fóra nebo tématu (Např.Můžete přidávat nová témata, Můžete volit v anketách, atd.)
Návrat nahoru
Jak změním nebo smažu příspěvek ?
V případě, že nejste moderátor nebo administrátor, tak můžete upravovat nebo mazat jen svoje příspěvky. Můžete upravit zprávu (někdy jen do omezeného času po přispění) kliknutím na tlačítko upravit. Pokud již někdo odpověděl na váš příspěvek, objeví se vám malinký výstup textíku pod příspěvkem, když se vrátíte k tématu, což ukazuje, kolikrát jste tento příspěvek upravovali. Toto se objeví, pokud nikdo neodpovídal, nebo pokud moderátor či administrátor změnili příspěvek (měli by zanechat vzkaz proč jej změnili). Normální uživatelé nemohou příspěvek smazat, pokud na něj někdo již odpověděl.
Návrat nahoru
Jak přidám podpis k mému příspěvku ?
Přidat podpis znamená, že si musíte nejdřív nějaký vytvořit. To uděláte přes položku profil. Po vytvoření si zkontrolujte položku Přidat podpis. Můžete rovněž přidat stejný podpis pro všechny vaše příspěvky zaškrtnutím příslušného políčka v profilu (je možné nepřidávat podpis k vybraným příspěvkům odstraněním tohoto zaškrtnutí
Návrat nahoru
Jak vytvořím anketu ?
Vytvoření ankety je jednoduché. Když přidáte nový příspěvek (nebo upravovat první příspěvek, pokud můžete) měli byste vidět tlačítko Přidat anketu pod hlavním oknem na přidávání příspěvků (pokud to nevidíte, zřejmě nemáte oprávnění vytvářet ankety). Měli byste zadat název ankety a pak alespoň 2 možnosti (nastavte napsáním název otázky a klikněte na Přidat možnost. Můžete také přidat časový limit pro anketu, kde 0 znamená neomezenou volbu. Nastavením administrátora tak vznikne limit pro možnosti, které uvedete
Návrat nahoru
Jak změním nebo smažu anketu ?
Je to stejné jako s příspěvky, ankety mohou být editovány původním autorem, moderátorem nebo adminem. Editaci zahájíte kliknutím na první příspěvek v tématu (toto je vždy s anketou spojeno). Pokud nikdo zatím nehlasovat, pak uživatelé mohou vymazat nebo změnit položku v anketě, v případě již uskutečněné volby to tak může učinit jen moderátor nebo admin. Toto by mělo zabránit v manipulaci s výsledky ankety
Návrat nahoru
Proč se nemohu dostat k fóru ?
Některá fóra mohou být znepřístupněna určitým lidem či skupinám. Ke čtení, prohlížení, či přispívat atd. potřebujete zvláštní autorizaci, kterou může poskytnout jen moderátor a admin, takže kontaktujte je.
Návrat nahoru
Proč nemohu hlasovat v anketě ?
Hlasovat mohou jen registrovaní uživatelé (aby nebyly zkresleny výsledky). Pokud jste registrováni a stále nemůžete volit, zřejmě nemáte oprávněný přístup.
Návrat nahoru

Formátování a typy příspěvků
Co je BBCode ?
BBCode je zvláštní implementace HTML, kde použití BBCode je rozhodnutí administrátora (můžete toto nepovolit pro jednotlivé příspěvky). BBCode sám o sobě je podobný stylem HTML, tagy jsou uzavřeny v hranatých závorkách [ a ] více než < a > a nabízí větší kontrolu nad tím, co a jak se zobrazí. Pro více informací o BBCode prohlédněte si průvodce.
Návrat nahoru
Můžu používat HTML ?
To závisí na tom, zda vám to administrátor povolí. Pokud to máte povoleno, zjistíte, že jen některé tagy fungují. Což je bezpečnostní funkce, která zamezí zneužití nebo zničení vzhledu či způsobení jiných problémů. Pokud je HTML povoleno můžete je zase příspěvek od příspěvku tuto volbu zakázat.
Návrat nahoru
Co to jsou smajlíky ?
Smajlíky, neboli Emotikony jsou malé grafické obrázky, které se používají k vyjádření výrazu emocí za použití malého kódu, např. :) znamená šťastný, :( znamená smutný. Plný seznam smajlíků si můžete prohlédnout přes příspěvkový formulář. Prosím, zkuste tyto smajlíky nepřeužívat, aby se příspěvek nestal nečitelným. Moderátor může také případně váš příspěvek v tomto směru změnit.
Návrat nahoru
Mohu přidávat obrázky ?
Obrázky se mohou zobrazovat ve vašich příspěvcích. Ačkoliv v současné době neexistuje žádná funkce k nahrání obrázků přímo na board. Z tohoto důvodu musíte uvést na takový obrázek odkaz, např. http://www.nekde-na-internetu.cz/muj-obrazek.gif. Nemůžete udělat odkazy na obrázky na vlastním PC (pokud to není veřejně přístupná stanice) nebo obrázky za prověřujícími mechanismy, např. schránky hotmail nebo yahoo, zaheslované odkazy, atd. K zobrazení obrázku použijte buď BBCode [img] tag nebo příslušné HTML (je-li povoleno).
Návrat nahoru
Co to jsou oznámení ?
Oznámení často přinášejí důležité informace a měli byste je číst co nejdříve. Oznámení se objevují na horní části každé stránky fóra, kde jsou uvedeny. Zda můžete či nemůžete přispívat oznámeními záleží na dostupných povoleních, které jsou nastaveny administrátorem.
Návrat nahoru
Co to jsou přilepená témata ?
Přilepená témata se objevují dole a pouze na první stránce. Jsou často velmi důležitá, takže si je přečtěte tam, kde jsou. Stejně jako u oznámení rozhoduje administrátor, která povolení jsou potřeba k přilepení takových témat v každém fóru.
Návrat nahoru
Co to jsou uzamčená témata ?
Uzamčená témata jsou nastavena moderátorem nebo administrátorem. Nemůžete odpovídat na zamčená témata a každá taková anketa je automaticky ukončena. Témata mohou být uzavřena z mnoha důvodů.
Návrat nahoru

Uživatelské úrovně a skupiny
Kdo jsou administrátoři ?
Administrátoři jsou lidé pověření nejvyšší kontrolou nad celým fórem. Tito lidé mohou kontrolovat veškerý chod boardu včetně povolování, zakazování uživatelů, vytváření uživatelských skupin nebo moderátorů, atd. Mají také všechny pravomoci moderátorů v celém fóru.
Návrat nahoru
Kdo jsou moderátoři ?
Moderátoři jsou jednotlivci (nebo skupiny jednotlivců), jejichž práce je starat se o chod boardů každý den. Mají právo upravovat nebo mazat příspěvky, zamykat/odmykat, přesouvat, mazat a rozdělovat témata, která spravují. Obecně řečeno, moderátoři jsou od toho, aby lidé nepřispívali mimo téma nebo nepřidávali otravný materiál.
Návrat nahoru
Co jsou uživatelské skupiny ?
Uživatelské skupiny jsou cestou, kterou administrátoři mohou seskupovat uživatele. Každý uživatel může patřit do několika skupin (to záleží i na ostatních boardech) a každé skupině může být připsán individuální přístup. To umožňuje administrátorům snáze nastavit několik uživatelů jako moderátory fóra, nebo jim dát přístup na privátní fórum, atd.
Návrat nahoru
Jak se mohu zapojit do uživ. skupiny ?
Připojit se do uživatelské skupiny stačí kliknout na odkaz uživatelské skupiny na titulku stránky (záleží na vzoru), a pak můžete vidět všechny skupiny. Ne všechny skupiny mají otevřený přístup, některé jsou uzavřené a některé mají utajené členství. Pokud je board otevřený, můžete zažádat o zařazení kliknutím na příslušné tlačítko. Moderátor uživatelské skupiny musí vaši žádost schválit, a může se vás zeptat na důvody, proč chcete do skupiny vstoupit. Prosím, nenadávejte moderátorovi, pokud vaší žádosti nevyhoví. Má svůj důvod.
Návrat nahoru
Jak se stanu moderátorem uživatelské skupiny ?
Uživatelské skupiny jsou původně vytvořeny adminem a mohou také ustanovit moderátora. Máte-li zájem vytvořit uživatelskou skupinu, pak jako prvního kontaktujte administrátora soukromou zprávou.
Návrat nahoru

Soukromé zprávy
Nemůžu posílat soukromé zprávy!
Pro toto existují 3 důvody. Nejste registrovaní nebo nejste přihlášeni, administrátor znemožnil posílání soukromých zpráv pro celý board nebo to admin zakázal vám. Pokud toto je ten důvod, zeptejte se admina, proč to tomu tak je.
Návrat nahoru
Dostávám nechtěné soukromé zprávy!
Plánujeme přidání seznamu ignorovaných v systému zasílání privátních zpráv. Nyní, pokus dostáváte takové vzkazy, kontaktujte svého admina, který má tu moc takovému uživateli zasílání zpráv zakázat.
Návrat nahoru
Dostal jsem spamový a obtížný mail od někoho z fóra!
To je nám líto. Příspěvkové formuláře obsahují obranné mechanismy, kterými se snažíme vystopovat takového uživatele. Měli byste napsat administrátorovi a zaslat plnou kopii emailu, který jste obdrželi, což je velmi důležité (kvůli hlavičce, která potřebné informace obsahuje). Oni pak mohou konat.
Návrat nahoru

Záležitosti okolo phpBB 2
Kdo napsal tento program ?
Tento software (v její nemodifikované formě) je vytvořen, zveřejněn a chráněn autorskými právy phpBB Group. Je dostupný pod the GNU General Public Licence a může být volně distribuován. Pro více informací klikněte zde
Návrat nahoru
Proč není k dispozici funkce X ?
Tento software byl napsán a licencován přes phpBB Group. Máte-li dojem, že je potřeba přidat nějakou funkci, navštivte stránku phpbb.com a ověřte si, co phpBB Group řekne. Prosím, nevkládejte tyto požadavky na fóru phpbb.com, the Group používá sourceforge ke zkoušení nových voleb. Prosím, pročtěte si fóra a ověřte si, zda už se něco takového nezkoušelo a následujte příslušné instrukce.
Návrat nahoru
Koho mám kontaktovat ohledně obtížných emailů nebo právních záležitostí boardu ?
Měli byste kontaktovat administrátora tohoto fóra. Když ho nemůžete najít, zkuste nejprve kontaktovat moderátora fóra a přeptejte se na kontakt. Pokud se nic neděje, kontaktujte majitele domény (zkuste vyhledat na "whois") nebo, pokud tato služba běží na freeserveru (např. yahoo, free.fr, f2s.com, atd.), management nebo oddělení stížností takového provozovatele. Berte na vědomí, že phpBB Group nemá vůbec žádnou moc a nemůže nijak ovlivnit to jak, kdo a kde spravuje board. Je tedy absolutně bezpředmětné kontaktovat phpBB Group v jakékoliv právní záležitosti (nactiutrhání, pomluvy, atd.) nepřímo spojený s phpbb.com nebo se samotným software phpBB. Pokud zašlete email phpBB Group o použití softwaru třetí stranou neočekávejte žádnou odpověď.
Návrat nahoru


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Přejdi na:  


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna