.[ ČeskéHry.cz ].
Game Design Concepts - samoučný kurz herného dizajnu

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BlueWolf



Založen: 25. 05. 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: 25. květen 2011, 09:24:09    Předmět: Game Design Concepts - samoučný kurz herného dizajnu Odpovědět s citátem

[center][size=150]Game Design Concepts[/size][/center]
[center][size=85]Experiment v oblasti herného dizajnu a učenia[/size][/center]

O čo ide? Game Design Concepts bol pôvodne online kurz herného dizajnu od Iana Schreibera, ktorý sa odohral v lete roku 2009. Na tento kurz som narazil bohužiaľ až v priebehu roka 2010. Dobrá správa je že aj po jeho skončení ostali lekcie (ktorými sa kurz prakticky odohrával) zavesené na internete a tak ktokoľvek môže aj dnes prísť a prejsť si celý kurz. Jednotlivé lekcie sú zamerané hlavne na systémový herný dizajn (tj. tvorba herný pravidiel/mechaník) a je ich dokopy 20. Herný dizajn je vysvetľovaný hlavne pomocou stolných hier aj keď sa dá následne jednoducho premietnuť do počítačových hier alebo RPG hier.
Odporúčané tempo ich prechádzania je 1 lekcia na týždeň pre prvých 10 lekcií a 1 lekcia každé 2 týždne pre posledných 10 lekcií. Čiže dokopy by mal tento kurz trvať 30 týždňov. Dôvod pre takýto pomalý postup je že lekcie obsahujú dosť veľké množstvo obsahu na pochopenie a taktiež zadávajú články a knihy na povinné čítanie. Tiež zadávajú domáce úlohy v podobe tvorby hier čo samozrejme vyžaduje playtestovanie a to zaberá čas. Ako už bolo spomenuté kurz vyžaduje knihy na povinné čítanie (presnejšie 1 na povinné čítanie a 2 na dobrovoľné), tie sa samozrejme dajú kúpiť na amazone a podobne. [size=85]Alebo si ich môžete zaobstarať aj inak...[/size]

Prečo to hovorím? Dôvodom je že sa sám chystám prejsť týmto kurzom a aj samotný autor odporúča aby sa kurzu zúčastnili spoločne viacerý ľudia, ktorý si následne môžu hodnotiť svoje domáce úlohy a diskutovať medzi sebou o jednotlivých lekciách. Áno som si vedomý že na internetovej stránke http://www.gamedesign.cz (ktorá je bohužiaľ momentálne down) je preklad prvých 4 lekcií. No autor týchto prekladov nemá mnoho času a tak určite nebude stíhať vydávať 1 lekciu týždenne. Preto som sa rozhodol že kurz prejdem v originále (tj. v anglickom jazyku).
Ktokoľvek kto by sa chcel ku mne pridať je srdečne vítaný. Plánovaný štart je na piatok budúci týždeň, tj. 3. jún/červen. Ak sa nájde dostatok záujemcov pre kurz, pravdepodobne založím samostatné fórum. Jednak aby sme to nešpatili tu a jednak pretože nebudem robiť nábor len na tomto fóre (SPAM FTW).

Čo budete potrebovať?
    * Niekoľko hodín voľného času týždenne
    * Pasívnu znalosť angličtiny
    * Knihu na povinné čítanie (v akejkoľvek forme)

Ako to bude prebiehať? Vždy v piatok (respektíve každý druhy piatok pri druhej polovici kurzu) poobede keď sa vrátim zo školy, na pripravenom fóre vytvorím topic kde postnem ďalšiu lekciu. Vy si ju prečítate a následne k nej môžete diskutovať. Ďalší odporúčaný postup je prečítať si zadané povinné čítanie (napríklad v priebehu víkendu ak budete mať čas). Ďalej je vašou psou povinnosťou v priebehu týždňa kontrolovať fórum a poskytovať ostatným účastníkom kurzu odozvu na ich príspevky (hlavne na odovzdané domáce úlohy). Ak vám ostane v priebehu týždňa voľný čas, môžete sa pustiť do domácej úlohy v podobe vytvorenia hry a zverejniť ju na fóre.

Ďakujem za pozornosť a dúfam že vás táto ponuka zaujme.

P.S. Viem že Herly urobil kus skvelej práce s prekladom, avšak má určite veľa práce a preto si myslím že nebude schopný vydávať preklady v takom tempe ako je to odporúčané na stránkach kurzu (a nakoniec to nieje ani jeho povinnosť). Prosím nekameňujte ma...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BlueWolf



Založen: 25. 05. 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: 3. červen 2011, 17:13:10    Předmět: Odpovědět s citátem

Keďže dnes je plánovaný deň začatia kurzu, rád by som sa opýtal tých čo by mali záujem zapojiť sa (ja viem je vás strašne veľa ale prosím, hláste sa len po jednom), ktorú z týchto možností by ste preferovali?
a) Začať s kurzom dnes v plánovanej frekvencií a teda dĺžke 7 mesiacov.
b) Začať s kurzom po skončení skúškového obdobia v plánovanej frekvencii a teda dĺžke 7 mesiacov.
c) Začať s kurzom po skončení skúškového obdobia ale nahustiť ho do 10 týždňov (čiže cez prázdniny + týždeň pred a po).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Herly



Založen: 15. 09. 2008
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: 25. červen 2011, 11:56:53    Předmět: Odpovědět s citátem

ahoj,

kvůli zkouškovému období byl překlad článků pozastaven. Teď mám ale prázdniyn a spoustu času na překlady tak se do toho hodlám zase vesele dát. Stejně si chci potrénovat angličtinu:))

Snad to budu stíhat ve frekvenci 1 článek týdně abyste si mohli kurz vychutnat v plné kvalitě. Také bych rád upozornil, že si eviduji všechny zájemce o kurz a jakmile vyjde nový díl, všem rozesílám emaily, komunikuji s nimi apod. Pro účely domácích úloh a jejich vzájemné komentování jsem zde na foru založil topic: http://www.ceske-hry.cz/forum/viewtopic.php?t=2321

Práce mi také můžete posílat na email: Roch.Michal@gmail.com kde se zároven můžete přihlásit coby účastník kurzu. Pokusím se vždy odpovídat co nejdříve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna