.[ ČeskéHry.cz ].
Pong na vraku Nokie 3310

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Mobilní hry, Flashové hry, Webové hry, ...
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Adam H.



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 8
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: 5. prosinec 2008, 16:28:35    Předmět: Pong na vraku Nokie 3310 Odpovědět s citátem

Kdysi jsem se bavil programováním her pro počítače a později pro mobily, nicméně práci mám jako programátor webových aplikací a tak na hry moc času nezbylo. Trochu mě to mrzí (přeci jen ty hry jsou větší zábava), a tak jsem se rozhodl, že si po dlouhé době nějakou malou hru napíšu. Dneska frčí iPhone se svými aplikacemi, které pracují se senzorem níklonu, rozhodnutí tedy padlo na pong ovládaný nakláněním desky ("konzoly"). Na stole mi ležel displej z Nokie 3310 a akcelerometr, spojil jsem je několika drátky k sobě a vzniklo tohle:




Mozkem je jednočip ATmega88 běžící na 1 MHz a knihovna pro práci s displejem pro Nokii 3310 (pro jednoduchost v textovém režimu).

Více (a video) na http://blog.adamh.cz/index.php?clanek=elektrotechnika/97-hratky-s-akcelerometrem Smile
_________________
http://adamh.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
pcmaster



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1821

PříspěvekZaslal: 5. prosinec 2008, 21:58:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Krasa! Podporuje ta kniznica aj graficky rezim?
Kolko stoja jednoduche suciastky? Kolko vlastne stoji takyto Atmel? Co ten akcelerometer? Mozes uviest orientacne ceny a ako dlho ti to trvalo rozbehat? Ma ten displej nejake jednoduche rozhranie? Pisal si to v ASM alebo v C?
Krasa! Smile
_________________
Off-topic flame-war addict since the very beginning. Registered since Oct. 2003!
Interproductum fimi omne est.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Adam H.



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 8
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: 6. prosinec 2008, 12:33:19    Předmět: Odpovědět s citátem

Atmega8 se dá koupit za asi 40 Kč (www.gme.cz), já používám ATmega88, která má osmkrát více paměti (ale je taky dvakrát tak drahá). Programátor (abych dostal binárku z PC do jednočipu) mám ten nejjednodušší - pět drátů a tři odpory na paralelním portu. Funguje bezvadně, dá se postavit za cenu konektoru (do 20 Kč), kablíky a odpory jsou spotřební zboží. Diplej z Nokie se dá sehnat poměrně jednoduše, navíc má poměrně velké kontakty, takže kabel k němu zvládne připájet i programátor jako já Smile
Knihoven je spousta (ty displeje jsou poměrně oblíbené - dají se sehnat i návody pro barevné displeje z Nokie - vesměs komunikují po SPI), já jsem použil textovou, abych to měl co nejjednodušší. Akcelerometr je asi největší kámen úrazu - dá se sehnat jako vzorek z freescale.com zdarma, nicméně k němu musí být plošňák, protože je to titěrná součástka. Já jsem si koupil hotový modul, který se dá zasunout do nepájivého pole za nějakých 500 Kč ze snailinstruments.com - mám s ním ještě trochu jiné úmysly. Nepájivé pole (to bílé) stojí asi stovku, vždycky záleží na velikosti (a kvalitě - nemělo by mít kulaté dirky, to ohýbá nožičky součástkám).

Celé mi to zabralo jedno deštivé odpoledne, ta verze pongu je dost jednoduchá. Programuji samozřejmě v Céčku, nejsem masochista abych se pouštěl do ASM. Dá se psát i v Pascalu nebo Basicu (dokonce jsem viděl Javovskou VM pro AVRka). Osobně mám nejradši C, ale třeba se ten Basic někomu může líbit.

Pokud by chtěl někdo s podobným hraním začít, doporučuji navštívit www.arduino.cz - hotový produkt ušetří spoustu energie a ta cena je celkem pěkná Smile
_________________
http://adamh.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Mem



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1959
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: 6. prosinec 2008, 14:14:38    Předmět: Odpovědět s citátem

Adam H. napsal:
Pokud by chtěl někdo s podobným hraním začít, doporučuji navštívit www.arduino.cz - hotový produkt ušetří spoustu energie a ta cena je celkem pěkná Smile

Supr, dík za tip, vypadá to fakt dobře, programování bez problémů. Dají se k tomu podobně jednoduše dokoupit i nějaké hotové senzory, displeje a motory, nebo tam už člověk musí být schopen bastlit sám?

EDIT: Tak jsem prošel celý oficiální web a podle příkladů je to spíš pro elektro nadšence (třeba ovládání toho motoru http://arduino.cc/en/Tutorial/StepperUnipolar), mně asi nezbyde než si koupit nějaké LEGO Mindstorms Smile
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Adam H.



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 8
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: 6. prosinec 2008, 15:20:57    Předmět: Odpovědět s citátem

Smozřejmě že dají.

Většinou stačí vyrobit jen propojovací kabel (zvládnou to i programátoři, já sám nejsem zdatný elektronik) a je to. U displeje z Nokie stačilo připájet kablík k celkem přívětivému konektoru a přidat jeden kondenzátor a jednu diodu, abych dostal z pěti voltů tři.

Záleží na tom, co chceš postavit a jaké máš prostředky Smile

Jinak elektronika a robotika je celkem pěkný koníček, není nad to si různé algoritmy (třeba A*) vyzkoušet na vozítku, které jezdí na podlaze...
_________________
http://adamh.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Adam H.



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 8
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: 30. květen 2009, 10:10:39    Předmět: Re: Pong na vraku Nokie 3310 Odpovědět s citátem

Po nějaké době jsem se dokopal k předělání hardwaru, aby to šlo lépe přenášet. Bohužel jsem ale pozbyl svou kalkulačku, takže pong asi bude muset na nějakou dobu pryč Smile



Další fotky na http://knowhow.adamh.cz/krabicka3310.
_________________
http://adamh.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
zapytchu



Založen: 08. 08. 2007
Příspěvky: 351
Bydliště: čechy i chacharov

PříspěvekZaslal: 31. květen 2009, 12:03:14    Předmět: Odpovědět s citátem

.... HAL 9000 Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriK



Založen: 26. 09. 2016
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: 26. září 2016, 17:13:09    Předmět: Odpovědět s citátem

Mem napsal:
Supr, dík za tip, vypadá to fakt dobře, programování bez problémů. Dají se k tomu podobně jednoduše dokoupit i nějaké hotové senzory, displeje a motory, nebo tam už člověk musí být schopen bastlit sám?


Ještě jeden tip, a to sice arduino forum
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frca



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1552

PříspěvekZaslal: 27. září 2016, 08:57:10    Předmět: Odpovědět s citátem


_________________
www.FRANTICWARE.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
nou



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1047

PříspěvekZaslal: 29. září 2016, 20:48:17    Předmět: Odpovědět s citátem


_________________
Najjednoduchšie chyby sa najtažšie hľadajú.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ladis



Založen: 18. 09. 2007
Příspěvky: 1533
Bydliště: u Prahy

PříspěvekZaslal: 30. září 2016, 09:05:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Ochrana proti těmhle spammerům by mohlo být něco jako "nedovolí vložit odkaz, pokud má míň než N příspěvků".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Mobilní hry, Flashové hry, Webové hry, ... Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna