.[ ČeskéHry.cz ].
jak na HUD/GUI?

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peregrine



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 16777215

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 12:58:55    Předmět: jak na HUD/GUI? Odpovědět s citátem

Zdravim.

Prave navrhuju HUD do jedne zavodni arkady a hned se objevilo nekolik otazek, ktere se ukazaly jako celkem zasadni.

tak treba MINIMAPA - ma cenu ji tam davat? koukate na ni nebo ne? pokud na ni treba jen sledujete vase poradi, nestaci jen rovna cara s puntikama, symbolizujicima jednotlive zavodniky?

a co UKAZATEL RYCHLOSTI - jaky vam vyhovuje nejvic? na digitalnim to vidite presne, analogovej me ale zas dovede vic vtahnout do hry, je prirozenejsi

a pouzivate ZRCATKO? atd. atd..

Libi se mi treba NFS (uz nevim ktery, imho 3 a 4), kde si muzete HUD prenastavit uplne totalne, klidne si dat analogovej ukazatel rychlosti doprostred obrazovky a pod nej zrcatko Smile

Vlastne nejde jen o zavodni hry, silena debata ohledne HUDu (resp. GUI) WoWka tu byla uz nekolikrat Wink

Takze, jake jsou Vase (vyvojarske i hracske) zkusenosti ohledne HUD/GUI?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Peregrine



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 16777215

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 13:00:20    Předmět: Odpovědět s citátem

jeste pridam prave nalezeny sympaticky clanek - http://battleteam.net/tech/fis/docs/ch02.html

(pozn. kozy z Trespassera rulujou Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
VladR



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 1322
Bydliště: Greater New York City Area

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 13:21:17    Předmět: Odpovědět s citátem

Jednoznacne potrebujes mat niekolko roznych HUDov. Z kazdeho vyberies tie najlepsie elementy a skusis ich dat dokopy, ci budu spolu ladit.

Preto je najlepsie robit HUD v 3D- pekne si to nasvietis, natexturujes, podavas efekty, akurat je to pracne modelovat spociatku.

Potom s tym ale mozes robit co chces a renderovat to do akych rozliseni chces.

Este si premysli, ci HUD bude zakryvat cely spodok obrazovky, lebo vo widescreene mas problem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OGI



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 14:07:33    Předmět: Odpovědět s citátem

no podle me jde take o to jaky mas v te hre vyhled, pokud se mas koukat jako z kabiny tak nejlip hud zakomponovat vylozene jako pristorjovku, s tim ze by samozrejme nebyla tak velka vsechno bych delal v analogu, zpetne zrcatko bych urcite dal bud normalni nebo bocni zrcatka. Pokud na auto koukas zaveseny za nim tak asi nejaky polopruhledny hud zpetne zrcatko je zbytecne v jakekoliv podobe, asi jsem staromodni ale vsechno bych delal v analogu. Kompletne hlavne zalezi na tom jaka to bude hra, pokud spise arkada tak ti HUD staci hodne zjednoduseny, pokud spise simulator tak zase slozietejsi co do ukazatelu a mapku rozhodne bych dal usekovou, tedy ze vydis urcity usek trati a zvecovat a zmensovat ho podle toho jak rychle jedes, coz je prehlednejsi. Takhle bych to videl teda ja..
_________________
******************************************
Don't just create another game, try to tell a story.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
zapytchu



Založen: 08. 08. 2007
Příspěvky: 351
Bydliště: čechy i chacharov

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 16:05:23    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud muzu doporucit, stoji za to si pockat na vydani hry o GUI od Václava "Upíra" Krejčího. Více na www.upir.org
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hunter



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 544

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 20:21:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Odpovídám za sebe, závodníh her sem hrál desítky (můj nejoblíbenější žánr), takže to snad bude mít váhu.

Na minimapu koukám. Měla by být čistě 2D (nesnáším ty pseudo 3D), měla by se natáčet (abych jel pořád "nahoru") a měřítko by se mělo přizpůsobovat rychlost (aby tam byla trať dejme tomu ... 5 sekund přede mnou) a měli by na ni samozřejmě být soupeři. Ale to je důležitý jen u delší tratí nebo tratí A->B. Kdybyste skutečně měli malý uzavřený tratě jako ve starých Wacky, tak není důležitá.

Na ukazatek rychlosti se nedívám. Pokud ano, znamená to, že se nudím a to je špatně. Pokud se dívám, je lepší digitální. Ale skutečně nepotřebuju žádnej.

Zrcátko nepoužívám nikdy.

Mám rád, když se důležitý věci (jako třeba v nových NFS u dragu Nitro a otáčky) zobrazujou co nejblíž středu obrazovky, nerad těkám pohledem z tratě někam do rohů monitoru, kde jsou údaje napsaný malýma písmenkama.

Nastavení GUI je zajímavý, ale u závodní hry (obzvlášť arkády) imho nepotřebný, radši směřovat svoji snahu jinam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
juroo



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 22:52:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Takze pekne po rade:

- minimapa - urcite, pouzivam. viacmenej suhlas s Hunterom, okrem otacania minimapy; mam radsej staticku, pride mi to prehladnejsie; no prezil by som aj rotacnu.

- ukazatel rychlosti - taktiez vyzadujem. mam radsej analogove. je to potrebne hlavne pri zavodoch kde sa radia rychlosti (manualne). nebolo by zle moct si vybrat - analog/digital

- zrcatko - nepouzivam, len zriedkavo. ked bude (vyp)zapnutelne nebude to na skodu

Dobre je v pripade nejakeho turba/poskodenia alebo proste niecoho kritickeho/vycerpatelneho aby to blikalo alebo uputalo na seba pozornost pri extremnych hodnotach.
Nemam velmi rad zabudovanie ukazatelov do palubnej dosky v kabine vozidla - je to sice realnejsie ale neprehladne/nevyrazne.
Takto vseobecne sa o tom sice da pobavit, no lepsie bude ked prides s konkretnym navrhom a ten ti okomentujeme a konstruktivne Wink skritizujeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Lando



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 33
Bydliště: Cestice

PříspěvekZaslal: 8. listopad 2007, 22:57:51    Předmět: Odpovědět s citátem

imho krome minimapy jsou vsechny ukazatele jenom trosku lepsi ukazatele poradi. Ja potrebuju vedet jestli je protivnik za tamhlenctou votackou, ze je ode me 300m je celkem k nicemu. Takze rozhodne minimapa.
Pokud jde o ukazatel rychlosti, tak snad neni problem udelat normalni analogovej a nekam do nej vrazit i presny cislo. Jinak ukazatel rychlosti me zajimal jen u nfs, kde sem sledoval kolik se da z toho auta da realne vytahnout. Byl bych pro ukazatel zavislej na nastaveni, protoze koukat dolu a z nejakyho cisla vymejslet jak rychle jedu snizuje koncentraci na rizeni, naproti tomu analogovej tachometr zase zabira vic mista na obrazovce..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 154
Bydliště: V prvnim patre hned vedle koupelny.

PříspěvekZaslal: 9. listopad 2007, 00:26:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Za sebe říkám:

Minimapa: imho je to jen advanced ukazatel kde jsou nepřátelé a říká jak zhruba vypadá mapa, ale osobně ji moc nesleduju, protože mě odlákává od řízení a někam to zásadně naperu. Když tam teda bude, tak taková aby nerušila a šla vypnout - ideálně poloprůhledná v rohu někde nahoře Wink

Ukazatel rychlosti: podle mě taky téměř k ničemu, pokud zrovna neděláš simulátor - když jezdím v arkádových hrách (rozuměj ve hrách kde se realita simuluje jen do určité míry a většinou se to stejně trochu zkreslí kvůli hratelnosti) tak jezdím podle citu. Takže může být ale spíš okrajově pro dokreslení atmosféry Smile

Mě osobně se na druhou stranu docela dost líbí když jsem například druhej, tak že mi hra průběžné ukazuje kolik času na borce přede mnou ztrácím. Podle toho hned dokážu odhadnout, jak moc dostávám na prdel a jestli když jedu na plnej kotel tak to má nějakej efekt. Případně naopak když vedu tak mi ukáže jak velkej mám náskok. Například v Re-Voltu to bylo tuším tak, že tam byla šipka kterým směrem je nepřítel co je bezprostředně přede mnou (v případě prvního místa za mnou) a kolik metrů je daleko - ale to zkreslovalo. Lepší to pak bylo v Trackmanii, kde se ukazoval onen čas přičemž + znamenalo ztrátu a - náskok. A ten čas se vždycky ukázal při projetí checkpointem (kterých tam bylo hafo celkem) ale to by šlo určitě udělat i do jakékoliv jiné hry podobným způsobem.
_________________
Když je Ti smutno, otoč se tváří ke slunci a všechny stíny padnou za Tebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marek



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1782
Bydliště: Velká Morava

PříspěvekZaslal: 22. listopad 2007, 18:41:08    Předmět: Odpovědět s citátem

Ukazatel rychlosti je rozhodně fajn věc. Třeba příklad z nových NFS: U některých konkretních úseků některých tratí jsem se naučil, že když vyjedu na kopec 200mph, tak to auto nahoře vyletí do vzduchu trochu víc a při dopadu se většinou rozsekám (vybourám). Jenomže když ho vyjedu 150mph, tak nahoře jenom poskočí a na silnici ho pak není problém tak nějak udržet na kolech. Smile Takže jo, ukazatel rychlosti se mi hodí, pokud chci trať projet co nejrychleji a nevybourat se. Wink Taky by se to dalo řešit tak, že bych si pamatoval jenom otáčky toho auta, ale když ho upgraduju nebo vyměním, musím tu ideální hodnotu hledat znova.
_________________
AMD Open Source Graphics Driver Developer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franz



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 1325

PříspěvekZaslal: 31. prosinec 2007, 23:25:41    Předmět: Odpovědět s citátem

To se jedná o ty závody s predátorem a prasetem? Více infa bude?, to mě zajímá...

Jinak minimapu určitě, používám nejen pro sledování pořadí, ale i pro orientaci kdo je v jaké části tratě...

Rychlost jedině digitálně, je to přehlednější

zpětné zrcátko je k ničemu, pokud sleduji své vozidlo zezadu, což je pro závody imho lepší jak fps

Jinak u arkádových závodů ala WW nesmí chybět splitscreen a ten kombat, ten byl lepší jak samotné okruhy Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna