.[ ČeskéHry.cz ].
Animace kamery u plošinovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Řešení kamery u plošinovky:
Dynamická kamera (v rámci obrazovky)
91%
 91%  [ 22 ]
Statická kamera (kamera stojí)
8%
 8%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 24

Autor Zpráva
swarm



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 18:14:24    Předmět: Animace kamery u plošinovky Odpovědět s citátem

Přemýšlim o kameře v plošinovce a mám dilema, jestli ji udělat čistě statickou (všechny starý plošinovky - flashback, another world,...) nebo hodně dynamickou (třeba tak jako v novém Prince of Persia pro Xbox360).

Statická kamera:
- během pohybu kamery se dá zaměřit snáze na vzdálené části ve scéně
- pro někoho to může být méně rušivé (třeba u přemýšlecí/taktické hry)

Dynamická kamera:
- akčnost/dynamičnost, která odpovídá dnešním hrám
- vypadá to lépe pro lidi, co nejsou tak oldschool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
swarm



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 19:04:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Mimochodem ptám se tu, protože mám pocit, že dneska je dinamická kamera nutnost u každé hry a když je někde něco staticky, tak je to špatně. Jde samozřejmě o hru ve 3D. Dneska už to neni jako v dobách 320x200, kdy to jinak než staticky moc ani nešlo (pokud to nebyla hra typu Mario). Dneska když má někdo rozlišení 1680x1024 a bude koukat na nepohybující se 3D scénu, tak ho to moc neoslní.

Na druhou stranu se tu teď o tom docela přu s někym, kdo má názor, že to ty lidi prostě bude akorát rozptylovat (pomalu pohybující se kamera??) a že to je akorát na škodu.

Tak nevim.... jaký tu na to kdo má názor? Je mi jasné, že do tak nízké sekce asi nikdo moc nechodí, ale i tak Rolling Eyes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
OndraSej



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 767
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 19:46:15    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja jsem pro pohyblivou, ale spis klidnejsi kameru - pokud porad nekam ulitava, tak se mi tezko odhaduje vzdalenost pro ruzne skoky a akorat me to stve. Jinak pri animacich a neinteraktivnich sekvencich si klidne muze litat tak, jak uznas za vhodne Smile

To, co ukazuji na princovi mi prijde uplne v pohode (a asi lepsi nez uplne staticka kamera) - nemyslim, ze by me takova kamera pri hre rusila a navic to te hre tak nejak dodava hloubku ("to ale byla rana", kdyz se i zatrese cela obrazovka - i kdyz toho by slo dosahnout i jinak, treba efektem opadavajiciho prachu z monitoru Smile).

Zalezi ale, jakeho druhu by ta plosinovka mela byt - pokud to bude rychla zbesilost typu jezka Sonika, tak si muzes dovolit ruzne ulety a asi ti za to nikdo nadavat nebude. K princovi, flashbacku a podobnym mi spis sedi takova rozumnejsi, jako je na tom princovskem videu.

[OT]A PoP: Classic na PC jako nebude?! Sad[/OT]
_________________
http://trionteam.net
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
swarm



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 19:57:52    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, přesně. Tou dynamickou kamerou jsem pro něco podobného, jako je v tom videu z Prince. Jde mi jen o nějaké mírné pohyby, díky kterým to, jak sám říkáš, dostane hloubku.

Myslim, že kdyby ta kamera měla být statická, tak pak už se vůbec nevyplatí dělat 3D a je spíš lepší mít nějaké rendery nebo tak něco (což bych zase já nechtěl).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
igor



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 196

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 20:03:14    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejlepsi je asi dynamicka kamera, ale jen pri vetsim pohybu - tzn. kamera se zacne hybat az kdyz je hrac daleko od stredu obrazovky, popr. se kamera hybe porad v nejakych uprkovych/honickovych scenach.
Staticka kamera imho pro 3d grafiku bude vypadat blbe (proc by pak hra nemohla mit jen vyrenderovane pozadi v 100x lepsi kvalite nez realtime 3d?). Navic pokud je hra akcnejsi, tak odpadaji problemy pri prechodu mezi obrazovkama - napr. hrac zbesile utika pred nepritelem a na dalsi obrazovce je propast 1m od okraje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OndraSej



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 767
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 20:22:08    Předmět: Odpovědět s citátem

swarm napsal:
Myslim, že kdyby ta kamera měla být statická, tak pak už se vůbec nevyplatí dělat 3D a je spíš lepší mít nějaké rendery nebo tak něco (což bych zase já nechtěl).


No porad se muze vyplatit mit 3d (teda spis "vektorove") postavy na 2d pozadi kvuli lepsim animacim. Koneckoncu kombinace vektorovych postav a bitmapy na pozadi se, pokud se nepletu, pouzivala i v AW. A myslim, ze i v prvnim princovi.

Btw. na jakou plosinovku se chystas, pokud to neni tajne?
_________________
http://trionteam.net
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Houp



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 672

PříspěvekZaslal: 29. červenec 2007, 22:33:47    Předmět: Odpovědět s citátem

podle tvého popisu jsem se bál, co to bude. pustil video a je to dobrý.. jsem pro mírný pohyb kamery, dynamiku
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
pcmaster



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1822

PříspěvekZaslal: 30. červenec 2007, 03:09:08    Předmět: Odpovědět s citátem

Flashback som na Amige hral Smile Je to krasa Smile Princa na XBOXe nie (ani nic ine Smile) Kazdopadne si myslim, ze dnes uz nema staticka kamera ani opodstatnenie, ani miesto v hrach tohoto typu (vlastne ani neviem, kam by sa hodila). Urcite dynamicku, aspon jemne.
_________________
Off-topic flame-war addict since the very beginning. Registered since Oct. 2003!
Interproductum fimi omne est.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peregrine



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 16777215

PříspěvekZaslal: 30. červenec 2007, 10:03:46    Předmět: Odpovědět s citátem

on ten rozdil neni nijak markantni, ale mas recht v tom, ze pro ne-oldshool hrace je to lepsi podivana
imho je taky podstatny, co vsechno se na te obrazovce jeste pohybuje: prince se bude asi odehravat spis indoor, popr. tak nekde na strechach palacu - ale v outdooru kde se kymacej stromy ve vetru, poletujou ptaci a v pozadi se do toho sere vodopad uz muze byt lepsi pouzit statickou kameru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
OGI



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: 30. červenec 2007, 10:43:30    Předmět: Kamera Odpovědět s citátem

Dle mého názoru by byla nejlepší kamera dynamická zaměřená na hrdinu, který by byl ve středu obrazovky, s možností posunu kamery ručně, například zmáčknutí klávesy a šipky směru kterým se má kamera posunout (jakoby nakouknout na onu stranu), kamera by se posunula vždy jedním okrajem na hráče(ten by tedy byl na jednom z okrajů) a tím se hráč jakoby nakoukne o kousek dál, po puštění kláves by se zase vrátila do původního pohledu. Tím by měl hráč takovou dobrý přehled a rozhled a určitě by ho to nerozhodilo.
_________________
******************************************
Don't just create another game, try to tell a story.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
frostwyrm333



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: 2. srpen 2007, 22:42:40    Předmět: Odpovědět s citátem

v hrach kde je dynamicka obrazovka je casto aj zla kamera alebo na vas strielaju zo smeru na ktory nevidite. v statickej je to ovela prehladnejsie, moznost vybrat si smer pohladu je velmi dobra. dynamicka kamera sa hodi len obcas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yza



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: 3. srpen 2007, 12:26:07    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím

Statická kamera dnes jistě ztrácí význam. Je z dob kdy autoři her neměli k dispozici dostatek výkonu k plynulému vykreslování složitější scény, proto tvořili grafické temporary buffery a posléze překreslovali jen nejnutnější části na obrazovce. Aby tato optimalizace byla použitelná, kamera se nesměla pohybovat.

Podle mě podstatnější věc k diskuzi je, zda má být herní svět vykreslován v celku (ala Mario), nebo po obrazovkách. Např. onen PrinceOfPersia Classic z X360 má dynamickou kameru a zároveň svět je kreslen po oknech, takže si zachovává typický Old-School nádech. Výhoda je překvapení pro hráče, který neví co se na další obrazovce skrývá - tímto prvkem se dá docela hezky okořenit celkový gameplay plošinovky.

K původnímu tématu .... já se 100% přikláním k použití dynamické kamery - lehce setrvačný pohyb kolem hlavních objektů na scéně, působí na oko hráče vždy mnohem lépe. Záleží jen na tom, jakého efektu nebo dojmu chceš u hráče vyvolat. Podle toho zvolíš rychlost a míru pohybu. Pro zvýššení přehlednosti scény výborně poslouží automatický Zoom. Navíc 3D svět plošinovky doplněný o DoF nebo lehký Blur vzdálených míst od hlavního objektu velmi prospěje hráčově soustředěnosti Wink
LittleBigPlanet

U Akčnějších her bych šel ještě dál , částečně zapojil předskriptovanou rotaci kamery - která by reagovala na určitá místa v levelu. Rozhodně to pomůže adrenalinovým chvilkám - velmi hezky to má v sobě zabudované Sonic Rivals z PSP - nádherná 2D hratelnost + spektakulární podivaná která vtrhne hráče do děje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franz2



Založen: 19. 08. 2007
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: 1. září 2007, 21:35:49    Předmět: Odpovědět s citátem

teď jsme taky udělali plošinovku a chodí se tam po obrazovkách, ale ne kvůli hardware nebo omezení, i tak je hra plná moderních efektů (vrstvená obloha, světla, mlha...), ale pro tu atmosféru, kdy hráč neví, co na další obrazovce bude atd., ale je to spíš adventura než akce, takže i chození po obrazovkách této hře sedí víc, než scrolling a dynamická kamera
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
swarm



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: 1. září 2007, 21:42:52    Předmět: Odpovědět s citátem

Hdil bys mi link, ať se můžu podívat, jak to v konečném důsledku s tou kamerou vypadá?
_________________
Diagon Swarm - redaktor notebook.cz, moderátor diskuzního fora 3dfx.cz, zive.cz a notebook.cz
Blog o mobilní technice -> [WWW]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Franz2



Založen: 19. 08. 2007
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: 1. září 2007, 21:47:32    Předmět: Odpovědět s citátem

Rád bych, ale je to pro Becherovka Game, takže nemohu.. až v prosinci Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Game Design Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna