.[ ČeskéHry.cz ].
Inverzní kinematika

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Fyzikální modely
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tykew (Vladimír Geršl)



Založen: 17. 11. 2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: 19. listopad 2007, 01:43:01    Předmět: Inverzní kinematika Odpovědět s citátem

Ahoj všichni,

jako semestrálku do školy mám Inverzní kinematiku (naštěstí alespoň nemám zadán na jak složitým modelu to má bejt).
Implementoval jste někdo a/nebo máte s inverzní kinematikou nějaké zkušenosti???

Četl jsem si o ní teorii a vypadá to poměrně hutně, takže jestli mi k tomu někdo můžete třeba říct na co si mám dát pozor, jak co snadno naimplementovat, co využít, nebo podobně, budu moc vděčnej.

Díky
_________________
"We bring console-like experience to mobiles!" Fun 2 Robots Ltd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Vilem Otte



Založen: 18. 09. 2007
Příspěvky: 462
Bydliště: Znojmo - Sedlesovice, Kravi Hora

PříspěvekZaslal: 20. listopad 2007, 22:15:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Inverzní kinematika je založená na manipulačních bodech - většinou na konci končetiny, ... - předpokládám, žes o tomhle už četl.

Mno, inverzní konematiku můžeš vyrobit v různých programech - např. 3ds max, Cinema 4D, Maya ... - tím bych asi začal, poté exportovat a načíst jako animaci.

Dále je zde dynamická inverzní kinematika (která je o dost složitější), protože vše počítáš za běhu programu - na něčem podobném teď dělám v mém game enginu - tady je důležité znát pouze koncové body a jejich vliv na kostru, pak udělat výběr koncových bodů myší a po výběru schopnost transformace s zpětným účinkem na další části těla, poradil bych víc, ale stále ještě implementuju a není hotovo - zkus začít semestrálku těmi programy a podporou IK v nich. (3ds max, Maya, Cinema 4D - všechny by měli mít na netu alespoň omezené demo).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Tykew (Vladimír Geršl)



Založen: 17. 11. 2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: 20. listopad 2007, 22:33:49    Předmět: Odpovědět s citátem

Vilem Otte napsal:
Inverzní kinematika je založená na manipulačních bodech - většinou na konci končetiny, ... - předpokládám, žes o tomhle už četl.

Mno, inverzní konematiku můžeš vyrobit v různých programech - např. 3ds max, Cinema 4D, Maya ... - tím bych asi začal, poté exportovat a načíst jako animaci.

Dále je zde dynamická inverzní kinematika (která je o dost složitější), protože vše počítáš za běhu programu - na něčem podobném teď dělám v mém game enginu - tady je důležité znát pouze koncové body a jejich vliv na kostru, pak udělat výběr koncových bodů myší a po výběru schopnost transformace s zpětným účinkem na další části těla, poradil bych víc, ale stále ještě implementuju a není hotovo - zkus začít semestrálku těmi programy a podporou IK v nich. (3ds max, Maya, Cinema 4D - všechny by měli mít na netu alespoň omezené demo).


Jj vím, že 3D editory mají v sobě obsaženou inverzní kinematiku (ale stejně díky za tip, bže to podle nich můžu aspoň kontrolovat), ale jde o to, že já mám vyrobit program (ideálně 3d s nějakou jednodušší kostrou), který právě počítá inverzní kinematiku dle koncových efektorů - jaxi psal, táhnu za ruku a ovlivním tím celou postavu... koukal sem do nějakých knížek a je to hafo matiky, inverzní jakobián apod... Shocked
_________________
"We bring console-like experience to mobiles!" Fun 2 Robots Ltd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
prost



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 109
Bydliště: cvut fel, stm

PříspěvekZaslal: 21. listopad 2007, 00:04:48    Předmět: Odpovědět s citátem

Tykew (Vladimír Geršl) napsal:
koukal sem do nějakých knížek a je to hafo matiky, inverzní jakobián apod... Shocked

ja myslim, ze uz to proste bez tech trech prdeli matematiky holt nepujde Very Happy
_________________
BbB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MD



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 437
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 21. listopad 2007, 09:33:14    Předmět: Odpovědět s citátem

OT: mate na mysli napriklad tohle? http://www.planetdan.net/pics/misc/georgie.htm Laughing
_________________
- play with objects - www.krkal.org -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Amorph



Založen: 06. 09. 2007
Příspěvky: 68

PříspěvekZaslal: 21. listopad 2007, 10:51:01    Předmět: Odpovědět s citátem

Tohle jsem delal pred lety jako diplomku.

http://disabled.nofuture.cz/vdr/Diplomka.pdf

http://disabled.nofuture.cz/vdr/vdr.zip

Pouzival jsem tam iteracni metodu. Je to celkem jednoduchy na implementaci, ale pokud pozadujes velkou presnost, tak uz je to asi moc pomaly. Pokud ti ale staci priblizny dosazeni pozice (pro beznyho humanoida rekneme 5cm), tak se to da celkem pouzit. Iteracni metoda spociva v kostce v tom, ze postupne upravujes uhly v kloubech, dokud se ti efektor nedostane tam, kam chces (a pri tom muzes pocitat i s omezenima v koubech, gravitaci a podobne). Pak jsou jeste dalsi metody, o kterych si ted uz pamatuju jen to, ze jak pisete, obnasely trochu vyssi matematiky:)
Ten kod neni vubec optimalizovanej a je to napsany dost prasacky (diplomka no), ale treba ti to k necemu bude;)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Tykew (Vladimír Geršl)



Založen: 17. 11. 2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: 21. listopad 2007, 21:39:16    Předmět: Odpovědět s citátem

Amorph napsal:
Tohle jsem delal pred lety jako diplomku.

http://disabled.nofuture.cz/vdr/Diplomka.pdf

http://disabled.nofuture.cz/vdr/vdr.zip

Pouzival jsem tam iteracni metodu. Je to celkem jednoduchy na implementaci, ale pokud pozadujes velkou presnost, tak uz je to asi moc pomaly. Pokud ti ale staci priblizny dosazeni pozice (pro beznyho humanoida rekneme 5cm), tak se to da celkem pouzit. Iteracni metoda spociva v kostce v tom, ze postupne upravujes uhly v kloubech, dokud se ti efektor nedostane tam, kam chces (a pri tom muzes pocitat i s omezenima v koubech, gravitaci a podobne). Pak jsou jeste dalsi metody, o kterych si ted uz pamatuju jen to, ze jak pisete, obnasely trochu vyssi matematiky:)
Ten kod neni vubec optimalizovanej a je to napsany dost prasacky (diplomka no), ale treba ti to k necemu bude;)


Díky moc! Zběžně sem to prolítnul a vypadá to cajk - mám toho teďka strašně moc, ale v pátek na to určitě sednu a napíšu postřehy/ dotazy a tak.

Ještě jednou dík
_________________
"We bring console-like experience to mobiles!" Fun 2 Robots Ltd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Fyzikální modely Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna